وب سایت ولایت دایکندی

تازه ها: .
يكشنبه, ٠٦ حمل ١٣٩٦

ولسوالی کجران

سه شنبه, ٢٩ اسد ١٣٩٢
نوشته شده توسط مدیر وب سایت

 

ولسوالی کجران

ولسوالی کجران یکی از ولسوالی های ولایت دایکندی می باشد که مرکز آن بلاغ نام دارد.

مساحت و حدود اربعه

ولسوالی کجران دارای مساحت ( ) کیلو متر مربع و جمعیت ( 4600) در قسمت غرب نیلی قرار گرفته از لحاظ موقعیت جغرافیای از بهترین و حاصل خیز ترین مناطق هزاره جات به شمار می اَید، و از آب و هوایی گرم برخوردار است.

از قسمت غربی متصل است به ولسوالی باغران، ارزگان و چار چینه، از سمت جنوب متصل است به ولسوالی ارزگان ولسوالی چار چینه، از قسمت شرقی متصل است با مرز ولسوالی گیزاب ولایت ارز گان، و از طرف شمال متصل است به ولسوالی باغران ولایت هلمند و ولسوالی کیتی.

منابع طبیعی، جنگلات و نباتات موجود در ولسوالی کجران

ولسوالی کجران به نسبت آب و هوایی مناسب و خاک مطلوب، دارای درختان مثمر از قبیل انگور، انار، سیب، توت، انجیر، شفتالو، نارنج، مالته، گیلاس، زرد اَلو، چکه، آلو بالو و امرود می باشد.

پیداوار این ولسوالی بیشتر شالی، پخته، گندم، زیره، جواری، لوبیا، ماش سیاه، ماش سبز، کنجید، باقلی، خر بزه، تربزه، و غیره می باشد، در ولسوالی کجران از چهار فصل سال در سه فصل آن کشت و زراعت می شود.

اَثار فر هنگی

در ولسوالی کجران سه زیارت تاریخی است بنام های زیارت ماهیگان، شاه الماس و زیارت کاینات که مردم همیشه به خاطر زیارت به آن جا می رود.

دو برج کهنه و تاریخی نیز در ولسوالی کجران وجود دارد که یکی شان در ناوی رود کجران منطقه لختوغی و یکی در مرکز ولسوالی کجران می باشد.

معادن

در کوه های ولسوالی کجران معدن زمرد، سرب و لعل پیازی موجود است.

دریای کجران که دارای آب سرشار و فراوان می باشد قریه هایی که برای مزرعه از اَن استفاده می کند قرار ذیل است:

قریه جوی غلامان، جوی ولی عصر، برگیر، هفتاد نفر، خمی توت، رشک، سنگ شهرک، لنده بیدک، کورک، بیدک، شگاتک، کرک توغی، دهن خجو، پانه جوی، باغبان، قاسم اَباد، سرخ سرک، لختوغی، ناسو، زرد گلان، کندوها و غیره که در اطراف مسیر این رود خانه قرار داشته، و این دریا در رشد اقتصادی مردم تاثیر بسزای دارد.

دریای مذکور بسیار آب فراوان دارد اما به دلیل نبود امکانات و ضعف اقتصادی مردم به طور درست از آن استفاده صورت نمی گیرد.

مردم ولسوالی کجران اکثریت بنام قوم سادات و بلوچ می باشد اما اهل تشیع است، عنعنات مردم ولسوالی کجران با ولسوالی های دیگر ولایت دایکندی متفاوت است، مردان شان علاقه مند به گذاشتن ریش، بستن دستار ( لنگی ) و حفظ زنان در خانه می باشد.

در طول انقلاب و ده سال که از عمر دولت کرزی می گذرد چندین بار مورد حملات و تهاجم دشمن ( گروه طالبان) قرار گرفته و همیشه مردم شجاع و دلیر ولسوالی کجران توانسته که دشمن را از پا درآورد و شکست دهند، در مقابل دشمن مقاوم بوده و از خود دفاع نمودند.

 

 

اشتراک با دوستان: اين صفحه را با دوستان خود از طريق ويب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد!


تمام حقوق مادی و معنوی اين سايت برای ولایت دایکندی محفوظ می باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی و دیزاین توسط ممتاز هاست